Zabezpečte se proti krádeži pneumatik a vloupání se do auta

V současné době existuje hned několik způsobů, jak chránit vozidlo před vloupáním a krádeží pneumatik vč. alu kol, případně odradit či ztížit práci zlodějům. Pokud si říkáte, že se k vašemu automobilu nikdo nedostane, protože parkujete v podzemní garáži či v parkovacím domě s kamerovým systémem, potom jste na omylu. I v takový okamžik se může stát újma na majetku, přičemž ani kamerové systémy některé zločince neodradí. V následujících řádcích se proto podíváme na různé zabezpečovací systémy.

Alarm

Sehnat se dají různé typy autoalarmů, které se rozdělují podle míry zabezpečení. První skupinu tvoří jednocestné autoalarmy poskytující základní úroveň zabezpečení. Dálkový ovladač pouze vysílá povely k alarmu, ovšem nepřijímá zpětné informace. Slouží k ochraně dveří, kufru, kapoty a zapalování. Disponují sirénou pro akustickou signalizaci, ale také imobilizérem a optickou signalizací za pomoci blinkrů. Jakmile dojde k narušení vozidla, aktivuje se siréna a imobilizér ještě navíc odstaví odvod startování a zapalování.

Další možností jsou dvoucestné autoalarmy s vyšší úrovní zabezpečení oproti předchozí variantě.

Dálkový ovladač je schopen přijímat i zpětné informace, přičemž při poplachu se spustí siréna a dálkový ovladač vás upozorní, že se vám někdo snaží dostat do vozidla, akustickou a optickou signalizací.

Jestliže prahnete po co nejvyšším zabezpečení vozidla, sáhněte po GSM či GPS autoalarmu. Jakmile se bude chtít zločinec dostat do vašeho automobilu, aktivuje se siréna, ale zároveň obdržíte SMS zprávu o tom, že došlo k narušení vozidla. Zároveň autoalarm zavolá na přednastavená telefonní čísla. U GPS autoalarmu je ta výhoda, že v SMS zprávě dostanete také GPS polohu vašeho plechového miláčka.

Mechanické zabezpečení

Zvolit můžete i některá mechanická zabezpečení. Opravdu jich existuje nespočetné množství, a proto vyjmenujeme pouze ty nejčastější. Zámek řazení je vhodný jak pro manuální a automatickou převodovku. Zámek řazení a kapoty zase disponuje blokační zarážkou, která zabrání pohybu úhlové páky, a tím pádem je vyřazen zpětný chod automobilu. Elektromagnetický zámek řazení se naopak ovládá čipem, a pak nedochází k žádnému narušení interiéru vozidla. Zámek volantu znemožní otáčení volantu a kol. Pravděpodobnost krádeže vozidla snižuje také kódování oken.

Otevření kapoty zabrání Construct HOOD lock. Sehnat můžete ještě zámek pedálů či zámek airbagu volantu, přičemž obě varianty bývají ideálním doplňkem k zámku řazení Defend Lock či Construct. V neposlední řadě se vám nabízí bezpečnostní botičky a mechanické zabezpečení elektroniky vozu Construct OBD. Jestliže vám v garáži stojí automobil značky BMW, můžete ochránit řazení automatické převodovky systémem BMW JoyLock.

Imobilizér

Imobilizér je v podstatě elektronické zařízení integrované v automobilu. Jeho úkolem je zabránit nastartování motoru, dokud člověk nevloží správný klíč do zapalování.

Pojištění

Chránit se můžete také pojištěním. Součástí havarijního pojištění bývá i pojištění proti krádeži vozidla. Dostanete finanční odškodnění i v případě, že vám budou odcizeny některé prvky vozidla, jako jsou zabudované navigace, dětské autosedačky, rezervní kolo a podobně.

Ochrana pneumatik a alu kol

Závěrem bychom měli ještě zmínit, že lákadlem pro zloděje bývají vozidla vybavená alu koly. Zvláštní ochranu pneumatik a alu kol představují bezpečnostní matice a šrouby. Proti vypuštění kol zase slouží skryté ventilky.