Modré zóny míří do Brna

Brněnští zastupitelé se definitivně rozhodli pro zavedení rezidentního parkování. Celý projekt odstartuje již v létě 2018. Vše, co je o modrých zónách dobré vědět, se dočtete v článku 10 věcí, které musíte vědět o modrých zónách v Brně.

Kde se modré zóny objeví

Nový systém parkování začne platit nejdříve v městské části Brno-střed a bude zahrnovat historické jádro, ulice Gorkého a Antonínskou a nevyhne se ani třídě Kapitána Jaroše. Další městské části budou zóny zavádět postupně. Určí velikost jednotlivých zón i jejich zpoplatnění. Některé možná využijí i možnosti zpoplatnit místa pouze přes noc.

Kolik bude oprávnění stát

Finální ceník ještě město neposkytlo. Jasné už ale je, že rezidenti zaplatí stokoruny ročně, abonenti mající v zóně provozovnu nebo sídlo tisíce a ostatní uhradí klasický hodinový poplatek na základě cenového pásma. Mají-li rezidenti nebo abonenti vozů více, poplatek za každý další bude vyšší.

Jak bude oprávnění vypadat

Předplatitelé neobdrží žádnou kartičku. Možnost parkování bude navázána přímo na značku vozidla a městští strážníci budou parkující kontrolovat pomocí speciálních snímačů a v historickém centru bude dokonce stačit kamerový systém.

Pro zřízení rezidentního parkování budou muset zájemci zajít na příslušné pracoviště nebo si jej objednají přes e-shop, v kterém jsou již nyní k dispozici šalinkarty.

A co návštěvy

Na návštěvu tetičky nebo na instalatéra se vztahuje status „návštěvníka“, který není ani rezident ani abonent. Město ale plánuje pro rezidenty k oprávnění parkování v konkrétní zóně ještě balíček s určitým počtem volných hodin, kdy tato „spřízněná“ vozidla nebudou muset platit nic.

Do centra s MHD

V rámci zavádění rezidentního parkování plánují radní zbudovat i několik odstavných parkovišť na okraji města, kde bude možné vozidlo zanechat a do centra se dopravit hromadnou dopravou. Jako varianta pro parkování v centru se pak nabízí parkovací domy, včetně parkoviště pod Janáčkovým divadlem, kde modré zóny zavedeny nebudou.